Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Święto Podwyższenia Krzyża obchodzi Kościół katolicki 14 września. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa, krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, także także doszło do głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.
Początki święta związane są z odnalezieniem przez św. Helenę relikwii krzyża na początku IV wieku i poświęceniem w Jerozolimie bazyliki ku jego czci w 335 r. Na pamiątkę, tego wydarzenia, wydarzenia 14 września, w Kościele obchodzi się uroczystość Podwyższenia Krzyża świętego.
Znak krzyża był obecny w chrześcijaństwie od śmierci Jezusa. W początkach Kościoła nieraz przyjmował kotwicy albo trójzębu. Jako przedmiot kultu upowszechnił się i nabrał znaczenie po roku 313. W tym przypadku roku, według przekazu, cesarz Konstantyn Wielki, przed bitwą z uzurpatorem Maksencjuszem, zobaczył na tle słońca krzyża i słowa "w tym znaku zwyciężysz" . Poza tym tenże cesarz zniesiony karę śmierci przez ukrzyżowanie.
Do VI w. na krzyżu nie umieszczano postaci Chrystusa. Potem później nie ukazywano Jezusa umęczonego chwalebnego: jako Króla z diademem zamiast cierniowej korony na głowie, albo jako Arcykapłana, albo jako Dobrego Pasterza.
Od wieku XII klimat się motywienia. Od tego czasu aż do dziś w Kościele łacińskim zwykle używany jest krzyż gotycki, pasyjny, który należy na mękę i śmierć Chrystusa jako cenę zbawienia. W tradycji prawosławnej do dziś używany jest krzyż chwalebny.
Od czasów Konstantyna, kiedy to chrześcijanie uzyskali wolność wyznawania swojej wiary krzyżowej stał się także rozpoznawczym chrześcijan . Od tego czasu jest bardzo często używane w liturgii i uświęca całe życie chrześcijańskie: zaczyna się i kończy modlitwę, dzień i każda ważniejsza czynność, uświęca przestrzeń i jest używana przy wszelkich błogosławieństwach.
Ojcowie Kościoła podkreślali, że krzyż jest symbolem, w którym streszczają się najistototyczny prawdy wiary wiary. Południowy zachód. Jan Damasceński pisze: " Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, a nie cokolwiek innego, zwyciężył śmierć , zgładził grzech praojca, pokonał piekło, darował nam zmartwychwstanie, udzielił bezwstydności do wzniesienia się ponad doczesność i ponad śmierć, zgotował powrót do dawnejwości, otworzył | raju, umieścił naturę naszą po prawicy Boga, uczynił nas jego dzieci i dziedzicami ".
Znak krzyża rozpoczyna i kończy modlitwę chrześcijanina. W liturgii jest gestem błogosławieństwa. Krzyż zawieszany na instruktor, w mieszkaniu, w pracy, stawiany na szczytach świątyń przypomina wierzącym o ich powołaniu. Jego miejsce staje się szkołą życia dla chrześcijan widzących w nim ostateczne zwycięstwo dobra nad złem.
W naszej parafii fragmentem uroczystości była adoracja Krzyża Misyjnego. Poniżej kilka zdjęć z tej adoracji.