Nabożeństwo różańcowe – forma zbiorowej religii poświęconej Maryi. Obecna jest w tradycji katolickiej. Modlitwa odmowa jest zwykle w standardzie. Na służbo różańcowe składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odmowa jednej z części różańca. W zależności od sytuacji można odmówić jednego dziesiątki (pomija się Zdrowaś Maryjo o przymnożenie wiary, miłości i miłości) lub cały różaniec.
Na służbo różańcowe – forma zbiorowej religii poświęconej Maryi. Obecna jest w tradycji katolickiej. Modlitwa odmowa jest zwykle w standardzie. Na służbo różańcowe składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odmowa jednej z części różańca.
Gdy zwracamy się do Niej z ufnością, możemy być pewni, że Ona wstawia się za nami u Swego Syna – Jezusa. Różaniec jest zatem modlitwą zawierzenia, która kieruje nas przez Maryję do Jezusa. Odmówienie całej części różańca trwa 25 minut… To jedyne 25 minut z 1440 – które otrzymujemy od Boga każdego dnia!
Forma odprawiania
Znak krzyża
Wierzę w Boga
Ojcze Nasz
trzykrotnie Zdrowaś Maryjo – o przymnożenie wiary, nadziei i miłości
Chwała Ojcu
(O Mój Jezu)
Zapowiedź tajemnicy
Ojcze Nasz
dziesięciokrotnie Zdrowaś Maryjo
Chwała Ojcu
(O Mój Jezu lub O Maryjo bez grzechu poczęta)
(tę część różańca odmawia się pięć razy)
Przy wymienianiu tajemnicy można ją odczytać lub zaśpiewać pieśń maryjną.
Tajemnice różańca
Radosne
(odmawiane w poniedziałki i soboty)
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny
Nawiedzenie św. Elżbiety
Narodziny Jezusa
Ofiarowanie Jezusa w świątyni
Odnalezienie Jezusa
Światła
(odmawiane w czwartki)
Chrzest w Jordanie
Cud w Kanie Galilejskiej
Głoszenie nauki o Królestwie Bożym
Przemienienie na Górze Tabor
Ustanowienie Eucharystii
Bolesne
(odmawiane we wtorki i piątki)
Modlitwa w Ogrójcu
Biczowanie Jezusa
Ukoronowanie koroną z cierni
Droga Krzyżowa
Śmierć Jezusa
Chwalebne
(odmawiane w środy i niedziele)
Zmartwychwstanie
Wniebowstąpienie
Zesłanie Ducha Świętego
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi
Dlaczego właśnie różaniec?
Na pierwszy rzut oka odmawianie różańca może się wydawać nieciekawe, a nawet nudne. Czy rzeczywiście? Sięgnijmy do prostego obrazu z życia.
Obliczono, że małe dziecko powtarza wyraz „mama” około trzystu razy dziennie. Czy to się dziecku znudzi? Nigdy! A może nudzi to matkę? Też nie. Reaguje ona na każde odezwanie się dziecka.
Podobnie jest z modlitwą różańcową. Maryja jest naszą Matką. Kiedy odmawiamy różaniec, jesteśmy podobni do małego dziecka. Powtarzamy jak ono: Bądź pozdrowiona, Matko! Czy Maryja cieszy się z tego pozdrowienia? Na pewno tak! Jest to przecież nawiązanie do radosnego wydarzenia w Nazarecie, gdzie Anioł Gabriel oznajmił Jej, że jest „łaski pełna”, a Ona przyjęła to z pokorą, nazywając siebie służebnicą Pańską. Jeżeli Ona jest „łaski pełna”, to my świadomi własnej niedoskonałości, prosimy Ją: „Módl się za nami grzesznymi”, abyśmy także napełnieni zostali łaską przyjaźni Bożej.
Ilekroć Maryja chciała przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom (najczęściej dzieciom) z różańcem w ręku i usilnie zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w roku 1858, tak też było w Fatimie w roku 1917. Z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla człowieka bardzo skuteczna. Wyrosła ona z Ewangelii i jest jej streszczeniem.
O wartości modlitwy różańcowej niech świadczy fakt, że więźniowie obozów koncentracyjnych robili sobie różańce z ugniecionego chleba, którego paciorki nanizane na nitce przechowywali przed oprawcami i na nich się modlili. A ileż to razy w kieszeniach poległych żołnierzy znajdywano różańce, często zbroczone krwią? Przesyłano te przedmioty jako relikwie do rodzinnych domów – matkom.
Różaniec jest potężną i skuteczną bronią przeciwko każdemu rodzajowi zła. Świadectwa osób odmawiających różaniec potwierdzają, że Maryja jest wierna danym obietnicom. Ludzie odmawiający różaniec zaświadczają, że ich sprawy, o które bezskutecznie starali się latami, zostają rozwiązane.
Co symbolizuje różaniec?
Symbolika różańca
Termin różaniec, czyli różany wieniec, wieniec z róż, pochodzi ze średniowiecza, a jego odmawianie porównywano z ofiarowaniem Matce Bożej wieńców z róż symbolizujących Zdrowaś, przeplatanych białymi liliami symbolizującymi Ojcze nasz.
Kto jest autorem różańca?
Różaniec - historia prawdziwa - NINIWA
podstawa kształtu różańcowej ustalona w XV wieku dominikanin Alamus a la Roche. To na ustalony przepis 150 zdrowysiek na wzór 150 psalmów. Podzielił wszystko na dziesiątki, które poprzeplatały Ojcze nasze. I do tego jeszcze założyłem pierwsze na świecie bractwo różańcowe.
[źródło: http://www.zdrowaśka.pl/dlaczego-wlasnie-rozaniec/ ]