(Artykuł pochodzi ze strony "Stacja7". Więcej "pomocy naukowej" do dobrego działania WIELKIEGO POSTU znajdującego się w aktualnościach. Są to linki do rekolekcji i rachunku sumienia)
W Wielki Post 2023 wyruszyliśmy już 22 lutego. Właśnie na ten dzień przypada Środa Popielcowa, która zaczyna się w Kościele czas 40-dniowej pokuty. Wielki Post to czas mający na celu ułatwienie katolików do połączenia drogą osobną odnowy i nawrócenia.
Wielki Post 2023. To dla każdego katolika kolejna szansa na powrót, dlatego może właśnie w tym Wielkim Poście wydasz do sakramentu pokuty? A może w końcu zakochać się w grzechu? Czym jest Wielki Post i jak idzie najlepiej?
Wielki Post 2023. Najważniejsze daty
Wielki Post rozpoczynający się w Środzie Popielcowej, który przypada w tym roku 22 lutego. Data rozpoczęcia Wielkiego Postu rozpoczyna się na 40 dni przed Niedzielą Zmartwychwstania, która przypada w pierwszym dniu po pierwszej wiosennej pełni Księżyca – w tym roku jest do 9 kwietnia.
Ważnym dniem w czasie przygotowania do Niedzieli Zmartwychwstania jest Niedziela Palmowa. Obchodzi się ją na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. W tym roku przypada ona na 2 kwietnia.
Wielki Post 2023 wkrótce się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 6 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Wielki Post na czas 40-dniowego przygotowania na święto Zmartwychwstania Pańskiego. To okres bogaty w symbolikę, która pomaga ludziom wyciszyć się, pracować nad sobą, by zbliżyć się do Boga.
Symbole Wielkiego Postu mają nam pomóc działać i zbliżyć się do Boga. Oto jeden:
Wielki Post – 40 dni
To, że Wielki Post trwa 40 dni nie jest rozwiązaniem. Liczba ta jest symboliczna i oznacza wyjątkowy czas przygotowania na spotkanie z Bogiem. 40 przewinęło się jakby w historii biblijnych, gdzie Mojżesz 40 dni pościł na górze Synaj, by otrzymać od Boga tablice z przykazaniami, a Eliasz przez 40 dni i 40 nocy szedł do Bożej góry Horeb, by spotkać się z Bogiem. Nawet sam Jezus Chrystus tuż przed tym, gdy zaczął swoją zbawczą wyprawę, pościł 40 dni na pustyni. Zatem Wielki Post jest nam dany, byśmy zrobili wszystko, jak urządzenie przygotuje się na spotkanie z Bogiem.
Pustynia
Okres przygotowawczy do wielkich wydarzeń nigdy jednak nie miał dziwnego miejsca. 40 dni odbywało się na… pustyni – czyli tam, gdzie nie ma zgiełku, chaosu, a jest cisza i skupienie. W takim przypadku człowiek zaczyna szukać Boga, szukając jego obecności. Dziś symboliczna pustynia może być dla nas każdym miejscem, w którym odnajdziemy spokój, skupiając się na przygotowaniu na spotkanie z Bogiem. Dzięki temu mogliśmy wsłuchać się w głąb swojego serca.
Posypanie głowy popiołem
Ten etap mamy już za sobą. W Środę Popielcową byliśmy w Kościele, by na znak rozpoczynającego się Wielkiego Postu – popuść popiołem głowy. Do symbolu wejścia na spotkanie z Bogiem. Wiąże się to z przyjęciem określonej wiarygodności – przyznanie się do własnej grzeszności. To również państwa członkowskiego w ramach Boga i jego miłosierdzia. Pokora – to najważniejsze słowo, które nam szczególnie przewodzić od początku Wielkiego Postu i przez cały czas jego trwania.
Fiolet
Okres Wielkiego Postu łączy się z kolorem fioletowym. Jest to tworzenie koloru czerwonego (symbolizującego krew) oraz niebiańskiego niebieskiego. Symbolizować żałoby, smutku, udręki. Tak naprawdę ta barwa jest swego rodzaju kwintesencją życia na pustyni, gdzie niski jest dostęp do wszystkiego. Dlatego należy uderzyć o każdą kroplę wody, czy ziarenko pokarmu. Tak i my w Wielkim Poście przekonaliśmy się o sobie, by móc w prawdzie spotkać się z Bogiem. Fiolet jest również symbolem krwi, która została przelana za nas na krzyżu w ocenie z tym, że Jezus dzięki temu, że nazywamy Niebo.
Modlitwa, poczta, jałmużna
Pokora, która ma być nieodłączonym Wielkiego Postu składa się na: modlitwę, post, jałmużnę. Są to czynności, które mają miejsce przebywania na pustyni. Mają być także symbolem nawrócenia, a także wyrazem miłości, zadumy i powagi wobec tajemnicy zbawienia. Uczą jedną słuchania zarówno woli Bożej, jak i potrzeby drugiego człowieka.
Droga krzyżowa i Gorzkie żale
Droga krzyżowa i Gorzkie żale do służby wielkopostnej, które mają przypominać nam o miłości Bożej, która to dzielnica się na krzyżu. Te modlitwy mają, że staniemy się twarzą w twarz z umęczonym Chrystusem, który umarł za nasze grzechy. Droga krzyżowa do modlitwy, podczas której adorujemy Syna Bożego i odtwarzamy Jego drogę od skazania na śmierć, Aż do dzisiejszego grobu. Natomiast Gorzkie Żale są służbami pasyjnymi, które składają się z trzech części. Każdy z nich opowiadał o tym, co Pan Jezus wycierpiał w pewnym momencie swoją drogę na Golgotę.
Wielki post trwa, a my wciąż możemy włączyć się w jego życie. Uważając pod uwagę uczniów na nasz czas, nie zapominajmy o tych wszystkich aspektach pokuty, dobrze przygotowali się na spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Zróbmy wszystko, abyśmy podczas tegorocznego Wielkiego Postu dostrzegli Boga w drugim człowieku i byli pewni na wszystko, co Pan Bóg dla nas przygotował. Zatem… idź na swoją pustynię, módl się, pość i pracuj na rzecz innych!
(źródło: opoka.pl, wszystkiesymbole.pl, kw/Stacja7)
Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni?
Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnie dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś zadanie człowieka lub zbawczego działanie Boga.
W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji. Z tą liczbą są także związane trzy inne wielkie wydarzenia biblijne. Są to:
- czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem;
- czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku Ziemi Obiecanej;
- czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.
W okres 40 dni Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, które – jak w ciągu całego roku – są radosnymi wspomnieniami Zmartwychwstania.
Wielkopostne drogowskazy. Te materiały pomogą ci dobrze przeżyć Wielki Post
Wielkopostna spowiedź, udział w nabożeństwach drogi krzyżowej czy gorzkich żali, dobra lektura – skorzystaj z materiałów, które pomogą Ci w drodze do wielkopostnej, duchowej odnowy!
- Rozważania drogi krzyżowej
Podążamy szlakiem Chrystusowej Męki, patrząc na nasze życie z perspektywy 14 stacji. Te kilka propozycji pomoże odszukać w scenach naszego życia samego Chrystusa;
- Gorzkie żale
Gorzkie Żale są wyjątkowym nabożeństwem. W żadnym innym kraju pobożność nie wytworzyła i nie zachowała tej pięknej pasyjnej tradycji. W trzech częściach wspaniałej poezji wśpiewujemy emocje, pomagające wtopić się w misterium męki Chrystusa, towarzysząc Jego bolesnej Matce;
- Video-rekolekcje
Przypominamy serie rekolekcji i materiałów video, które mogą być pomocne w duchowym przygotowaniu się do dobrego przeżycia Triduum, Wielkanocy i umocnienia swojej wiary.
- 40 DNI DO ZBAWIENIA
Jaki jest pomysł Boga na nasze życie? To proste: zbawienie. Wielki cel, który realizuje się małymi krokami. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wykonanie pierwszego kroku w kierunku zbawienia niż wielki post. Zacznij więc swoje 40 dni, które prowadzą do zbawienia.
Zapraszamy na dedykowaną stronę: wielkipost.stacja7.pl
Poprzez kliknięcie “Zapisz się” automatycznie można zapisać się na powiadomienia o każdej części dnia. - OKRUCHY 2
„Okruchy 2” są kontynuacją rekolekcji sprzed dwóch lat. Tytułowe “Okruchy” to propozycja 40 konkretnych zadań od o. Adama Szustaka do wykonania w czasie Wielkiego Postu. O. Adam zaprasza, by zrezygnować ze zbędnych czynności, którym poświęcamy większość naszego czasu, ale także zachęca do konkretnych uczynków i modlitwy, która powinna stanowić fundament naszego codziennego życia. Proponowane przez niego zadania nie są po to, by coś „odhaczyć”, lecz aby stworzyć wolną przestrzeń i czas do naprawienia relacji z Panem Jezusem i drugim człowiekiem, lub po prostu podarować komuś odrobinę dobra. - STRASZNE REKOLEKCJE (cz. 1 i cz.2)
Gdy się wpisuje na YouTube hasło „Apokalipsa” lub „koniec świata”, można znaleźć miliard filmików, w których różni „mądrzy” opowiadają absurdy i głupoty. Dlatego w „Strasznych rekolekcjach” przeczytamy Apokalipsę po Bożemu, żebyśmy zobaczyli, po co Pan Bóg dał nam tę księgę. Te dwie serie rekolekcji umocnią Was w tym, co ważne! - OTO CZŁOWIEK
Te rekolekcje to droga z jednego ogrodu do drugiego przez place i ulice Jerozolimy. Ojciec Adam już w styczniu 2014 roku wyjechał do Jerozolimy, żeby specjalnie przejść przez tą drogę i poprowadzić Was dzisiaj dokładnie tym samym szlakiem, którym kiedyś szedł Jezus. Bardzo Was zapraszamy abyście w tę drogę również wyruszyli! - DROGA MIŁOŚCI
Tym razem o. Adam Szustak zaprasza na spotkanie z tradycyjnymi 14 stacjami Drogi Krzyżowej, począwszy od skazania Jezusa na śmierć. - OKRUCHY
Czy naprawdę chcemy rozpocząć radykalną zmianę naszego życia? Czy chcemy zacząć prawdziwą drogę do szczęścia? Jeśli tak, nie przegap tego. Pan Jezus zaprasza cię na czterdzieści dni autostradą do nieba. Nie zmarnuj tych 40 ważnych dni. „Okruchy” to seria rekolekcji, w których o. Adam Szustak zaprasza do realizacji 40 krótkich zadań na każdy dzień Wielkiego Postu. - W SIEDMIU KADRACH
Seria filmowych rekolekcji wielkopostnych prowadzona przez ks. Grzegorza Ogorzałka. Siedem filmów, siedem fragmentów niedzielnej Ewangelii. Jeśli lubisz filmy i nie boisz się fundamentalnych pytań, seria „W siedmiu kadrach” jest właśnie dla ciebie. - PIERNIKOWE BAJKI
Choć ta seria nie powstała z myślą o Wielkim Poście, może stać się świetną okazją, by wraz z najmłodszymi podyskutować o najważniejszych rzeczach. Wspólnie z siostrą Anną Walaszek zapraszamy do krainy, w której rządzi piękna opowieść i siła wyobraźni!
- Duchowa lektura
W Wielkim Poście stawiamy sobie nowe wyzwania, odmawiamy słodyczy, rezygnujemy lub ograniczamy korzystanie z mediów społecznościowych. Zaoszczędzony czas warto przeznaczyć na lekturę, która pomoże nam w innym spojrzeniu na codzienne problemy i trudności. Proponujemy kilka tytułów, z którymi warto przeżyć ten Wielki Post:
- Droga krzyżowa – Cyprian Klahs OP
Dzięki rozważaniom o. Cypriana Klahsa, rozpisanym na siedem tygodni Wielkiego Postu, możemy wpatrywać się w Pasję Chrystusa z różnych punktów widzenia; czy jesteśmy udręczonymi na duchu, zwykłymi grzesznikami, czy nasze serca wypełnia miłość i solidarność, a może stawiamy sobie pytania dotyczące naszego życia.
- Rozważania Drogi Krzyżowej i homilie Wielkiego Piątku – abp Grzegorz Ryś
Abp Grzegorz Ryś zaprasza Cię, abyś razem z nim wyruszył w niełatwą drogę wiary. Jego rozważania Drogi Krzyżowej i homilie wygłoszone w Wielki Piątek pomogą Ci odkryć Boga, który zna Twoje serce jak nikt inny. Boga, którego sprawiedliwość zawsze jest po stronie biednego, odrzuconego i słabego. Boga, którego sprawiedliwość jest MIŁOSIERDZIEM.
- Spowiedź. Instrukcja obsługi – o. Adam Szustak OP
Książka „Spowiedź. Instrukcja obsługi” to oryginalny przewodnik po Sakramencie Pokuty i Pojednania, w którym o. Adam Szustak OP mierzy się z różnymi wątpliwościami, lękami i uprzedzeniami, które z czasem narosły wokół spowiedzi.
- Oto ty, Adamie – Maria Szamot
To publikacja, która pozwala nam zrozumieć samych siebie i innych. Autorka rozwija w niej refleksję o zamierzonej przez Boga wizji człowieka i o tym, jak zrealizować Jego zamysł w swoim życiu. Przystępnym, a zarazem pełnym literackiego kunsztu językiem opowiada o najgłębszych wymiarach duszy. Podróżuje drogą biblijnych opowieści: od opisu stworzenia, przez historie Gedeona, Samsona, Jonasza, Tobiasza, aż do słów Chrystusa. Na ich kanwie omawia niedocenione fundamenty naszej natury: zdolność do ufności, wolność i słabość.
- Droga do zbawienia
W swoich tekstach bracia dominikanie zadają fundamentalne pytania, dzięki którym odnajdujemy ukrytą prawdę o nas samych i o naszych możliwościach. Uczą nas modlitwy, dróg wychodzenia z tarapatów, bezinteresownego dobra, budowania zdrowych relacji, szukania wewnętrznej równowagi. Mówią o oblubieńczej miłości Boga do każdego z nas, o tym, że chwałą Boga jest żyjący człowiek, a w życiu każdego z nas jest czas na wszystko – i na pracę, i na odpoczynek.
- Modlitewnik „Weź i się módl”
W jakim wieku jesteś? A w jakim wieku jest Twoja modlitwa? Może nie zmieniła się od dzieciństwa, choć zmieniłeś się w każdej dziedzinie życia: inne są Twoje relacje, rozmowy, słownictwo, rozumienie świata, zainteresowania, a wciąż modlisz się tak, jak nauczyli Cię rodzice, gdy byłeś dzieckiem? Ten modlitewnik pogłębi Twoją modlitwę i znajomość języka wiary. Dzięki temu lepiej poznasz Boga takim, jakim jest On naprawdę.
- Rachunek sumienia i spowiedź
Bez wątpienia pierwszym krokiem do zmiany jest sakrament spowiedzi. Jak i po co się do niej przygotować? W zrozumieniu tego sakramentu pomoże Ci ABC spowiedzi czy Spowiedziowe Q&A odpowiadające na najczęstsze pytania. Sakrament pokuty wymaga skupienia i modlitewnej refleksji. Dlatego warto sięgnąć także po 4 modlitwy, które pomogą ci dobrze przeżyć spowiedź.
Rachunek sumienia, to dla wielu prawdziwa zmora. Zwłaszcza wtedy, kiedy człowiek używa go niewłaściwie lub niewłaściwie go rozumie. Może warto przypomnieć kilka podstawowych spraw?
Zachęcamy także do skorzystania z kilku propozycji rachunku sumienia:
- Rachunek sumienia wg św. Ignacego z Loyoli
- Rachunek sumienia napisany przez bł. Hannę Chrzanowską
- Rachunek sumienia człowieka zapracowanego
- Rachunek sumienia z Prymasem Wyszyńskim
https://stacja7.pl/wielki-post/wielkopostne-drogowskazy/
Czy w Wielki Post należy pościć?
Post ścisły (ilościowy) obowiązuje tylko w Środę Popielcową (22 lutego). Ten rodzaj postu obowiązuje także katolików w Wielki Piątek (7 kwietnia). To ograniczenie się do spożycia trzech posiłków: dwóch lekkich i jednego do syta, oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (jakościowy). Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18 roku życia i powyżej 60 roku życia, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia.
Kościół w swoim nauczaniu zaleca, aby Wielki Post był czasem nawrócenia, dlatego też jako pomoc w realizacji tego czasu proponuje się modlitwę, post, jałmużnę.
Jak wyjaśnia ks. Marcin Kowalski, współautor książki „Jutro Niedziela”, dobrze przeżywany post może być ogromną szansą na poprawienie jakości życia” i podaje 3 kroki do osiągnięcia tego celu:
- Po pierwsze: realistyczne spojrzenie na siebie samego. Należy uświadomoć sobie, że jestem grzesznikiem potrzebującym nawrócenia. “Post jest jak czyszczenie twardego dysku, żeby poprawić parametry pracy mojego życiowego softu” – pisze ks. Marcin Kowalski.
- Po drugie: post zwiększając siłę modlitwy . „Są jakieś sprawy, pomysły, grzechy, z zmaganiem się już od dawna? Sprawdźmy, jak będziemy się rozwiązywać, kiedy dołączymy do naszej modlitwy post i wyrzeczenie”.
- Po trzecie: postu nie praktykuje się tylko dla wyrobienia sobie silnej woli . „To nie ćwiczenie w samo doskonałeniu, rodzaj siłowni, po której wyskoczy mi duchowy kaloryfer. Post moje serce, tak, aby było skuteczne w praktyce więcej łaski Pana”.